MALOMĚSTSKÝ PITAVAL (6)

30. června 2015 v 10:19MÉ 3 PRVNÍ PŘÍŠTÍ CESTY GALAXIÍNa dnešní začátek tedy jen taková malá, významově zanedbatelně nepatrná, polemička z předminula.

V jejímž dodatku posléze dnešním rozvíjejícím textem doložím, že dotyčný pisatel Ondřej, byť by třeba i doktorským titulem ukončil jakoukoli zdejší fakultu, nikdy sebenepatrnějšího plodivého intelektuálního aktu schopen nebude, čest tedy hned v úvodu jeho polemické památce!

A teď již, soudruzi občanští průkazové, já sám se rozevírajícím zipem haiku vrhám do práce!

[29.06.2015, 18:53]
Začínám splétat
fárplán. Nachystán k cestám,
v mysli rozevlán.

Nemaje k nahlédnutí tištěný kalendář, toliko předpokládám, ba dokonce prorokuji, že sváteční rituály letos pro zdejší domorodce skončí v pondělí 7. července, kdy si navečer koupím za tisícovku prázdninovou slevovou jízdenku na všechny vlaky v síti Českých drah - a nazítří, v úterý 7. července, budu moci vyrazit: podle této již zkonstruované příští maršrúty na několik prvních dnů mých cest.

Moje v pořadí první cesta povede do Prahy, do té Metropole Matky všech zdejších jiných maloměst.


> Datum: 29.06.2015 10:56
> Předmět: Panuška
>
Dobrý den,
v archivu NG máte připraveny tyto dokumenty J. Panušky:
fond Moderní galerie - korespondence k nákupům do sbírky, 1 složka
fond Krasoumná jednota - korespondence týkající se výstavy v KJ, 3 dopisy (tento fond není uspořádaný, i v ostatních kartonech se mohou vyskytovat další dopisy)
fond V. Oliva - navštívenka J. Panušky
fond Varia - dopisy J. Panušky, 7 ks
fond Varia - tzv. Chvalův slovník - dopis s životopisnými údaji, autogramy
Dokumenty si můžete prohlédnout v archivu NG, který sídlí ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, každé úterý až čtvrtek (9-16 hodin). Vzhledem k prázdninám mi ale radši návštěvu ještě ohlašte předem.
Přeji pěkný zbytek dne
Tomáš Hylmar

Přijedu v 10, hodinu mi bude trvat cesta pěšky na Hradčana. 11.
Trasou dolů Václavákem, tu ve vzpomínkách na dávnou zdejší banánovou zmrzlinu.

Pak okolo vrat vchodu paláce lažana FAMU, kam jsem už před mnoha lety vrátil svůj červený diplom scenáristickodramaturgický, co by za něj jiný dal…
A pak už budu míjet s premiérovým modročerným baťohem na zádech jedno za druhým místa ve vzpomínkách spojených s dávnou Vendulou.
Potěšilo by mě, kdybych některý takový pamětí vyvolaný přízrak tentokrát i vyfotil.

Pokud mě v badatelně čeká práce hodně, skončím ve 4 p.m. - a budu upalovat kopcem dolů podél dávného Napoleona i Malostranské, abych stihnul vlak do Těšína z metropole nazpátek.
Pokud zakončím bádání o hodinu dříve, dojedu možná dom kolejí o 2 hodiny brzeji.
Ať se třeba skalní gramatici z výběru mých slov mrzejí…


Ve středu 9. července, nemám v plánu nic, nežli si zajet, dokonce tímtéž ranním rychlíkem jako včera, do západočeských (středočeských?) Hořovic.


> Datum: 10.06.2015 14:53
> Předmět: Re: Paní doktorko Přidalová, skvělé, děkuji. Vybaven jsem na trasu jako skaut.
>
Moc toho není:
1) pohlednice zaslaná J. Panuškou A. Forbichové z Plzně, dat. 1942
2) dopis J. Panušky musejnímu spolku v Hořovicíh - poděkování za blahopřání k 70. narozeninám, dat 1942
3) výstřižek z Nového večerníku z 27.2.1941 s článkem K. Šenka ml.: Malířské dílo J. Panušky
4) dopis J. Panušky z Kochánova (u Světlé nad Sázavou) Dr. Janu Skalickému z Okresního vlastivědného musea v Hořovicích dat 29.4.1957 - poděkování za blahopřání k narozeninám.
S pozdravem
Petra Přidalová

Moc tedy toho k bádání v Panuškově rodném městě není.
Ale budiž, dorazím, ve středu 8. července vystoupím, do hodiny se představím vstřícné paní doktorce Přidalové v kterési místnosti hořovického zámku, obhlídnu písemnosti, možná mi bude dovoleno (jak i včera v Praze) si Panuškovy texty ofotografovat.
Po hodině velmi střídmého badatelského života na hořovickém zámku, vyrazím nazpátek ulicemi podzámčí, snad se kterási z nich jmenuje po rodákovi.
A kdyby i ne, navštívím s vděkem paní Yvettu Hájkovou v městském informačním středisku, neboť se skvěla živým zájmem o téma.

Přitom budu paralelními myšlenkami stále sledovat možnosti své vůči možnostem rozpisu odjezdů vlaků nazpátek, dvě z nich k ilustraci ihned přikládám.Pokud nastane tato eventualita druhá, jednalo by se o rychlík, kterým při delším setrvání v archivu na Hradčanech dojel jsem z Prahy i včera.

Gong!

To to letí, to to letí, v pásmu mých příštích vyprávění začínám stejným rychlíkovým začátkem den už třetí.


Napotřetí se tedy ve čtvrtek 9. července ocitnu ve městě, v němž Panuška žil od roku 1923 do smrti v 58. - tedy 35 let, pokud se nemýlím.
A kdyby i nakrásně ano, bez číselné mýlky, nic věcného připomínajícího Panušku, kromě názvu ulice a recesistické pamětní desky onehdy připevněné na zeď zdejšího C. K. nádraží, tu nezbylo.
Místní domorodci tu však jakýmkoli nedostatkem takového druhu nestrádají - proto se na ně dojedu podívat tou měsíční dálkou 400 verst bez lidí.

Pokud nic ve zdejším místě v průběhu své mise s Panuškou souvisejícího nevyvolám, dvakrát, třikrát, cvaknu, cvak, cvak, cvak, cvak, a budu nasedat na cestu opět těmi intelektuálně zcela prázdnými verstami nazpátek.I v předešlé ukázce se opakuji, multiplikuji, z dobrého důvodu - abych totiž doložil, jak intelektuální nedostatečno, popřípadě nedostatečnost, v disponibilních možnostech individuálních jednotlivců vede následně k dílčím prázdnotám hodinových čekacích dob při přípojích i odpojích vagonových souprav vzájemně na sebe.
Když za C. K. časů bez počítačů a obecnější znalosti například maticového počtu by se jednalo na státní dráze o cosi nepředstavitelného, to se pouze vracím letmou zmínkou k obecným možnostem i podmínkám zrození se onoho plodivého intelektuálního aktu, jak jsem o něj jako o mrtvolu zaškobrtnul v případě tamtoho nešťastně úvodního pisatele Ondřeje.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | 30. června 2015 v 10:30 | Reagovat

Pokud se snad kterási ze čtoucích zde dam cítí být optimálně vhodnou společnicí mých letošních panuškovských cest, domluva na takovéto kooperaci je prostřednictvím připojené mailové adresy možná z její strany nabídkou učiněnou třeba hned: ludvik.toman@centrum.cz .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama