MALOMĚSTSKÝ PITAVAL (5)

28. června 2015 v 12:08DĚLAT JEN TO, ČEMU BY SE POTĚŠENĚ ŘEHTAL LUDWIG WITTGENSTEIN


Intelektuálního činu zde není schopen ani tento profesionální škrtič.
Jakož ani tato nekooperativní hysterka.
V případě napravo čumícího nácka, tedy domorodě neúčastně běžného voyera, ani on.

Vše tohle zevlounsky shlížejí kamery a fotoaparáty, ty jmenované prvé jsou důkazem i proroctvím, že v této zemi i v příštích 10 letech žádný hraný celovečerní film jako dílo kinematografické povahy nevznikne.

Ostatně, svede mi zde kdo vyjmenovat cokoli intelektuálně nového zdejšího původu, co bezprostředně okolo něho jako osoby vzniklo v posledních 25 letech?


Přes všechen chvályhodný zájem i nečastou věcně angažovanou aktivnost, ani v tomto případě se ve výsledku na zdi budovy světelského nádraží o intelektuální fakt nejedná.
Samozřejmě, domýšlený prototext jsem nalezl, dokonce ve vydání Švejka z téhož roku 1955, v němž malíř Panuška obdržel titul Zasloužilého umělce - to na rozdíl od těch, co listují Peroutkův článek; anebo naopak pídit se po něm velkopansky odmítají.
Jedni ani druzí, pro málo bytostnou zaujatost, ve výsledku nic intelektuálně čerstvícího nenaleznou.
Marné a nadarmo tu jsou všechny ony vypisované granty, popřípadě prezidentské odměny.
Ve státě, jehož obyvatelstvem je zapomenuta ona kooperabilita jako jednotící princip, nabídka odměny mi zní obdobně zločinecky jako finanční výzvy po atentátu na říšského protektora Heydricha.


Samozřejmě, samo nalezení čehokoli žádným intelektuálním aktem není, a je mi zcela zbytečné se o cosi takového přít.
Ve stejném smyslu nepředpokládám, že řvoucí žena z fotografie kdykoli zajde v můj prospěch za dveře havlíčkobrodského okresního archivu zalistovat v pouhých třech číslech dávných okresních novin.

Na mé příští prázdninové cesty vlaky si s sebou budu brát do nového modrého batohu postupně jeden po druhém tlusté svazky Haškových povídek - abych poznovu, tentokrát pro ukrácení nudy, listoval, neboť v kterési ona krátká zmínka o Panuškovi a salamandrech určitě obsažena je.

Pitaval je žánrově popis pátrání.
Investigation.

Kochánovské sčítací aparáty nebo policejní přihlášky se ve fondech havlíčkobrodského archivu nezachovaly.
Nevadí.
Možná, že onen sluha Matěj je nějak z časů před 1. světovou válkou zachycen v depozitářích pražského oblastního archivu - do jehož nitra archivních slují mi sice vstup není povolen, a též nikdo v můj prospěch listovat do něj nevejde.

Třebas i tak, popřípadě přesto, se mi povede pílí a vlezlostí uloupnout k bezprostřední mé potěše kterýsi zanedbatelně malinkatý detail o tom, jak, či jestli vůbec, se život prolíná s literaturou v intelektuálním díle Haškově..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama