Předmět: Re: Zase něco. Ze života: potřinácté

4. května 2012 v 14:43


> Datum: 24.04.2012 13:51
> Předmět: RE: Dobrý den, pánové olomoučtí archiváři, prosím vás:
>
Dobrý den,
kontakty nemám, ale našel jsem to foto.
Sklenovský> Datum: 25.04.2012 10:09
> Předmět: Re: A teď se pustím do toho pro dnešek zásadního:
>
:-)) ještě ty varhánky na starém kočárku, postavit se v Denisové a máme návrat v čase ...

> Datum: 25.04.2012 18:58
> Předmět: Re: příloha
>
> Jak jste se do toho pana bílka vpravil? E


> Datum: 26.04.2012 15:08
> Předmět: hrob 1HC88
>
Vážený pane,
urna není na hřbitově, bližší informace zkuste u paní Dr.Jemelkové.
V úctě
Kleiner

> Datum: 26.04.2012 15:33
> Předmět: RE: hrob 1HC88
>
Pane, v hrobě je pohřbena maminka pana Bílka. Kleiner


Ano, lze míti za jisté, neboť tak zní vyjádření pana Kleinera ze správy olomouckého hřbitova, že o urně s Bílkovými pozůstatky ví doktorka Jemelková, a možná ji má deponovánu jako součást Bílkovy pozůstalosti, kterou v dědickém řízení vůči státu v kterémsi depozitáři olomouckého Muzea moderního umění prozatímně spravuje.
Ředitelem řečeného muzea je doktor Zatloukal, který měl tenkrát na Bílkově pohřbu za životem kohosi závěrečný projev.
Na hřbitově je pochována pana Bílka matka, poučil mě rovněž pan Kleiner, jenomže v této jednotlivosti je posloupnost trošičku jiná, a při bedlivějším zájmu by nás mohla zavést poznovu na sám Bílkův mnohý počátek.


V hrobě tedy leží pospolu Olga Bílková a Rosalie Bezlojová.
Bílkova matka, která se synovi údajně nikdy nesvěřila, kdo byl jeho otec, zemřela v říjnu roku 1992, Františkovi Bílkovi bylo tehdy 52 roků, mladý chlap.
Ještě ovšem před matkou Olgou byla v roce 1970 do hrobu pochována paní Bezlojová, v jakém ty dvě byly za živa v příbuzenském stavu? Chceme-li vědět, musíme se vrátit do válečné doby Protektorátu, byť jsem již jednou totéž řekl:


Na pobytové policejní přihlášce ze 14. 1edna 1942 tedy čteme, že Olga Bílková spolu se synem Františkem bydleli v Olomouci v podnájmu u jakéhosi pana Bezloji, rovněž Františka.


Na stejné přihlášce udává Bílkova matka i její vlastní rodový původ: kromě otce Jana uvádí i matku jménem Rosálie, připomeňme si v této chvíli křestní jméno společnice Bílkovy matky na olomouckém náhrobním kameni.


Lituji, že v tomto genocidně zločinném státě (který mi neumožňuje žít s přiměřenými informacemi, neboť si vláda jeho holoty schválila takové zákony), se už nikdy na matrice nedozvím datum úmrtí Františka Bezloji. S otčímem své dcery Olgy se matka Rosalie rozvedla někdy v období od roku 1942 do roku 1945, důvod musela mít v tamtěch časech opravdu zásadní - incest, napadlo by ještě dávněji každého vskutku romanticky rozervaného básníka. Otčím dcery Olgy, nevlastní otec její, vlastním otcem jejího syna Františka?
O krvesmilstvo ze zákona trestné by se nejednalo. Málem dokonce ani o hřích proti Přikázáním ne.
Křtění potomků jmény nebývalo mezi evangelíky až zas tak naprosto náhodné...
Fotografii Františka Bezloji, natož jeho DNA, již sotva seženu k porovnání - mít ovšem jeho datum narození (což je ovšem v tomto státě prostřednictvím matriky zakázáno), mohl bych si zažádat o jeho vojenské míry, výšku postavy v cm, vždyť syn se v tomto detailu somatotypu občas otci podobá...
Proto jsem poprosil místoředitele olomouckého okresního archivu, zdali by nemohl zjistit z policejních přihlášek cosi více o tom FRANTIŠKU BEZLOJOVI, zejména datum a místo jeho narození.
A taky si dovoluji ještě jednu ukázku a s ní související prosbu na stejnou adresu, zdali by mi oslovený nemohl znaleji přečíst onu dolní větu, kterou já prozatím čtu jako: CIKÁNĚ S MATKOU OLGOU BÍLKOVOU...
Což z mé strany asi nebude zas tak až přesně.> Datum: 02.05.2012 14:21
> Předmět: RE: Pan Bílek zemřel 3. května, překvapuje mě na parte datum 21.5.,
>
Dobrý den, pane Lojkásku,
Ten zápis na přihlášce pobytu F. Bílka bych četl prostě: "Ohlášen s matkou Olgou Bílkovou".
Jinak se mi podařilo dohledat policejní přihlášku pobytu Františka Bezloji ke dni 10. 1. 1942, z níž vyplývá, že F. Bezloja se narodil dne 24. 2. 1888 ve Velkém Týnci, okres Olomouc (jeho otec nebyl znám, matka se jmenovala Filoména Bezlojová). Ke dni hlášení pobytu byl ženatý s Rozálií Bezlojovou, roz. Bílkovou (nar. 25. 2. 1894), vykonával práci továrního dělníka a byl protektorátním příslušníkem pravoslavného vyznání. Bydlel spolu se ženou a dcerou Marií (u níž je připsáno příjmení Bílková, nar. 14. 8. 1927), v Olomouci - Černovíře, ul. Klášterohradišťská č. 103, a to od 15. 5. 1929 (do té doby pobýval rovněž v Olomouci - Černovíře, v ulici Na Okroužku č. 2). Na druhé straně přihlášky je záznam o jeho přestěhování (odhlášení) dne 2. 10. 1945 do Šternberka, Jugoslovanská ul. 8.
Pro doplnění žil v téže době (dle policejní přihlášky ze dne 2. 1. 1942) v Olomouci - Černovíře, v ul. Na Okroužku č. 2 jiný František Bezloja, nar. dne 12. 10. 1919 v Olomouci, ženatý, stolař, římskokatolického vyznání a protektorátní příslušnosti. Jeho rodiči byli František Bezloja a Františka, rozená Kauerová - byl tedy synem výše uvedeného Františka Bezloji staršího z jeho prvního manželství. F. Bezloja ml. byl ženat s Marií Přecechtělovou, nar. 21. 10. 1921 a měl s ní dceru Bohumilu, nar. 8. 8. 1942. Na výše uvedené adrese bydlel v podnájmu u paní Alžběty Kauerové od 1. 1. 1942 (do té doby bydlel v Přerově, Velká Dlážka 36, nicméně již předtím bydlel na výše uvedené černovírské adrese, na níž byl do r. 1929 přihlášen i jeho otec). Dne 13. 6. 1942 se přestěhoval na adresu Olomouc, Horní Hejčínská č. 2 a 17. 4. 1945 ke svému otci na Klášterohradišťskou č. 103, spolu s ním pak odešel dne 2. 10. 1945 do Šternberka, Jugoslovanská ul. 8.
Toť vše, co se mi podařilo zjistit.
Z olomouckého archivu zdraví a pěkný den přeje
PhDr. Miroslav Koudela
archivář
František Bílek se kromě jeho matky o žádných příbuzných nebavil, ani okrajově je nezmiňoval, tvrdí mi jeho pamětníci, a vzpomínky to musejí být v přesnosti hodně živé, když od data 3. května 2010 uplynuly pouze 2 roky.
Přesto se na hrobu Bílkovy matky a babičky kromě připomínky jejich jmen setkáme i se zmínkou o matčině sestře Marii provdané Papicové, narozené 14. 8. 1927, tedy starší jen o 13 let nežli Bílek, a tedy vlastně jeho vrstevnice - a zemřelé 8. 5. 2001, jejíž mramorový memoriál tedy přiložil k památce Bílkovy matky ještě kdosi za Bílkova života.
Z takového zjištění plyne důvodnost tvrzení, že paralelně s opuštěnost rozhlašujícím Františkem Bílkem žila kdesi nejméně jedna jeho sestřenice, a nebo bratranec.
A pokud žije nebo dotyční žijí dosud, mohlo by se jednat nejméně o další Bílkovy zákonné dědice.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama