CITÁT Z LITERÁRNÍHO SCÉNÁŘE HRANÉHO FILMU

8. dubna 2012 v 14:11Jedním ze záměrů tohoto filmu, jak již bylo možná řečeno, je ono cosi jako znovunávrat Wittgensteina do města, v tom smyslu, jak se obojím (oběma) vůči dějinám náleží.
Proto pro účel natáčení filmu bude v Olomouci zincenována socha, realizována v řádu wittgensteinovské tautologie, a to Mistrem (o němž bude zmíněno podrobněji v příští scéně) na hlavní ulici, opodál kteréhosi mostu, v řečišti řeky Moravy.
Její záměr vychází ze zkušenosti mapy, která bude v přesném citátu celého objektu součástí - umístěna na pultíku, jak je běžné i obvyklé i v případě popisků jiných pamětihodností, objektů a turistických rarit.
Každý si jistě vzpomene, že řeky na mapách jsou popsány nápisy názvů umístěných uvnitř modrých barev toků. Z předešlé tradice plyne možnost, že se písmeny stejně tak označí říční tok uvnitř reálného řečiště. M O R A V A .
Spolu s citátem z mapy těchto šest prostorově (tedy sochařsky) pojatých písmem tvoří 2 části tautologické triády.
Potřebný třetí díl nám opět zprostředkuje zkušenost mapy, která je modelem jako pohledem na svět seshora.
Vedle citátu tak bude instalována letecká fotografie, tedy jiná verze tohoto principu pohledu shora, a přitom i analogie třeba běžné praxe na Googlu. Letecký snímek příslušné části města se zejména velmi čitelným nápisem z oněch již popsaných sochařských liter MORAVA, kterým je princip tradice trojičnosti starořeckých harmoniků v tomto dílčím detailu završen.
Sama Meg Ryan se k soše možná dojde podívat v kterési chvilce mezi natáčením, žádná související herecká akce ve filmu samém nebude. Pouze věcná zpráva o existenci věci, dokument.

Znaky výtvarných jazyků stejně jako znaky obecně můžeme dělit podle toho, jak vznikají a jakým způsobem odkazují k tomu, co označují, na čtyři skupiny: na indexové znaky (indexy), ikonické znaky (ikony), symbolické znaky (symboly) a arbitrární znaky.
Michael Třeštík, UMĚNÍ VNÍMAT UMĚNÍ, s. 50.
(bude průběžně pokračováno)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama