ČÍM/KÝM PŘÍTOMNOST JE IHNED MINULOSTÍ???

23. dubna 2012 v 11:45
Dobrý den pane vyučující docente,
včera navečer jsem byl na skok pofotit noviny ve vědecké knihovně, cestou rychlíkem ještě ráno do Kyjova na pana Tichého hrob (přesně na den před rokem 12. zemřel) na mě skočil tenhleten nápad, na hranici konceptuálu, to se ví:
v příloze vám posílám špatný záznam jednoho Bílkova obrazu,
učíte kresbu, co kdybyste zadal (co nejvíce) vašim žákům domácím úkolem, aby nakreslily na čtvrtku ten obraz znovu?
Zopakovaly ho.
Lhostejno jakou technikou nebo v jaké míře shodnosti. Podstatné by bylo, v jakém stavu korespondence by převzali/y, nebo dokonce rozvinuly/i, Bílkovy atributy, ale bez jakékoli vaší nápovědi tohoto.
I sám Bílek, jak známo, byl i kopistou původnějších děl a stylů.
A pak tu mám ještě požadavek i úkol ještě jedné maličkosti: na ruby některých jeho skic si Bílek psával poznámky - kdybyste poprosil při zadání, a zopakoval, aby i ti vaši kopisté na jejich ruby průběžně poznamenávali, co je při práci napadá - tedy forma autoského zápisníku nebo notesu.
Související poznámky jakéholi literárního druhu. Jakýkoli text dovolen.
Kdo to byl Bílek, najdou v těch blozích, tady máte, pane docente, zopakované odkazy:
Dobrý den milý pane vyučující docente,
jistě i vám již svítá, že záleží i na co největším množství zúčastněných, výsledkem by mohla být i výstava, třeba v rámci hned příštího festivalu brute artu (včetně rubů jako xeroxů) - i surovina pro obsahové zpestření dalších mých bílkovských blogů.
Takže skončit tenhle pokus by bylo dobré skončit co nejrychleji, třeba do konce května, aby se mohlo panu Konečnému nabídnout s předstihem.
Mám dojem, že cosi takového zatím nikdo na žádné pajdákovské výtvarce doposud nedělal.
Takže jsem navrhnul, poprosil, teď už jen odzdravím:
Hezký víkend na bílkovské téma upřímně přeju!
(((Onen obraz je původněji publikován v jakémsi katalogu, paní Zapletalová z Galerie Patro ví přesně, ve kterém. Třeba někde leží k dispozici, aby obzvláště zvídaví studenti mohli nahlédnout kvůli oněm Bílkovým ikonografickým podrobnostem.)))

Milý pane vyučující docente,
ještě se vrátím k tomu mému včerejšímu vzkazu - k oné zmínce ohledně deníkových či jiných autorských zápisků na rubu - aby to bylo se vším ono brute, mělo by to být ze strany pisatelů umanuté a opakované, a to nejen písmen, různými typy a případně i celými abecedami, ale taky otisky, razítky, vlepkami - však sám nejlíp víte - ale všecko jen rozvíjející podobu či ikonografii toho původního Bílkova obrazu, popřípadě tématu v jeho/Bílkově uchopení.
Včera jsem si ještě nebyl jist, ale předvčírem, toho 12., v přesný den, a ve víceméně přesnou chvíli, jeho smrti před rokem, jsem zažil před pomníčkem v urnovém hájku kyjovského hřbitova setkání s fotografa Tichého duchem.
Musel jsem si ten stav den promyslet, stav takové situace jsem si sice připravil předem, napsal, dokonce o příštím slíbil před týdny článek do jednoho duchařského internetového časopisu - ještě jsem se nedíval do kamery, co jsem zachytil podle toho původního předpisu a plánu, ale myslím, že v tomhle plán selhal a zbude jakási jen duchaprostá výtvarničina.
Ale očima jsem viděl, když už jsem netočil, ale každý si bez toho prožitku plánu může zopakovat, jak mě kvůli technologie náhrobního kamene ujistil správce hřbitova, jehož jsem se hned ptal - technologii situace toho setkání si proto každý zájemce může velice snadno zopakovat s naprosto zajištěným výsledkem pokaždé.
Jenomže nebude mít už ten můj prvotní zážitek naprostého úžasu.
Podle plánu jsem dostal ducha z hrobu, nikoliv už tak konceptuálně mě tam jeden takový zase dostane - a pokud brzo, vzpomeňte si, bude se jednat o ducha bolševismu.
Příští týden v pátek o tom začnu psát ten slíbený článek, což bude hodně zajímavá intepretace o obecném principu fotografie - jak mě ten duch konceptualistického fotografa Tichého svým vyvstáním předvčírem navedl.
K podobnému duchařskému výsledku (skrze pečlivou konceptuální přípravu) bych chtěl dojít i v případě toho pana Bílka, zatímní moje práce ve výsledku vypadá jako zbytečná, prosba k vám, pane vyučující docente, a skrze vás k co nejvíce vašim studentům, je toho mého záměru i plánu součástí.
Ten správce kyjovského hřbitova je skvělý chlap, určitě by dovolil, a předvést toho ducha fotografie vašim studentům by bylo jedinečně skvělé téma jednodenní exkurze. Dá se tam dojet z Olomouce vlakem, mají tam víno, a co já vím ještě: jo, ve vedlejší vesnici Svatobořice protektorátní internační tábor...
Dnešní studenti zcela bez dějin vědí prd i o tomhle.
Zdravím.
(((Sakra, napadá mě: měl bych ten budoucí článek poslat i do okresních novin Hodonínska - tam by se cosi takového obzvláště hodilo...)))

> Datum: 17.04.2012 12:49
>
Vážený pane,
díky za materiály, které mi posíláte. Já se však té záležitosti s p. Bílkem nemohu věnovat s intenzitou, kterou možná očekáváte. Mám před sebou dvě pracovní cesty do zahraničí a povinnosti ve škole před koncem semestru spíše přibývají, takže ani Vaše návrhy na zapojení studentů nemohu realizovat.
A tak jedině doufám, že si časem aspoň pročtu tu spoustu materiálu, kterou jste shromáždil.
Každopádně Vám držím palce a zdravím Vás,

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama