Předmět: Re: Zase něco. Ze života: podruhé

12. března 2012 v 12:03> Datum: 09.03.2012 23:07
> Předmět: Re: Dobrý den, milý pane Oliči, který, i když už v Olomouci nejste,
>
Dobrý večer, pane Lojkásku,
nevím ale jak budu být nápomocen, Bílka jsem zajisté vídal a něco o něm slyšel od Ládi Daňka jenž scénu olomouckou znal ze všech stran a do všech podrobností. Na jeho práce si vlastně ani příliš nepamatuji, dnad také proto, že ve sbírkách jsem jeho práci snad ani neviděl. Na druhé straně by mě na výjimečnost jeho práce L.D. upozornil, takže jako kuriozitu to zatím chápu , s tím ovšem, že nevylučuji objevení prací opravdu zajímavých. Zkrátka bylo to nějak přílíš mimo a tak jsem
spíše zvědavavý na tyto objevy.
Po pravdě řečeno v Olomouci se etablovaly jiné umělecké formy a umění současné a současnější, zatímco malíři byli většinou takovmi těmi zastánci mírného pokroku v mezích zákona, říkejme tomu střední proud, jistě také s nějakým regionálním nádechem či výtvarným dialektem, jenž
tak poznamenal tuto oblast rozvážně hanáckou a nedůvěřvoui ke všemu výstřednímu a podivínskému.
A tak musím se sám zeptat kolegů a známých, co k tomuto posmrtnému dílu mi sdělí, já tyto osamělce a podivíny mám jinak stále ve velké vážnosti a dílo-kroobyčejné by asi této pozornosti neuniklo.
Tož zatím tak, Mějte se pěkně!
Zdravím srdečně- J.O.


> Datum: 11.03.2012 08:21
> Předmět: Re: Dobrý den v sobotní Olomouci,
>
Vážený pane Lojkásek,
pana Bílka jsem znala osobně. Chodil do galerie Bohéma, kde jsem tu dobu pracovala a vedl se mnou vždy velmi zajímavé debaty.
Byl to člověk žijící si ve vlastním světě a i když nevábně voněl a jeho hlava zamotaná v zemovce a tepláky vycpané novinami jak v létě tak v zimě nepůsobili vábně, byl to chytrý člověk se svým názorem. Jeho díla jsou velmi zajímavá a některá jsou k mání. Prodává je starožitník pan Jiří Teichmann z Olomouce na www.antica.cz možná bude vědět více i o panu Bílkovi. Bydlel řadu let v části Olomouce, kde bydlel i pan Bílek. Jestli se zachovalo něco z věcí pana Bílka nevím, byl sběratelem všeho, co našel na ulici, takže jeho byt byla jedna velká skládka. Ke konci svého života musel byt opustit, což těžce nesl.
Přeji Vám, aby bylo Vaše pátrání úspěšné.
Krásný den
Ivana Šmidová
Galerie Labyrint

> Datum: 11.03.2012 16:19
> Předmět: F. B.
>
Dobrý den,
bohužel Vám asi nepomohu. Pana Bílka jsem znal roky z ulice, ale ani jsem nevěděl, čím se zabývá. Pak jsem o něm jednou, nejvýš dvakrát psal do místních novin, snad pořádně, ale jen jako novinář. Ani jsme se osobně bohužel nesblížili, ani jsem se nestal znalcem jeho díla. A ani ty články už nemám. Přeji Vám úspěch v dalším pátrání a pozdravuji,
Václav Burian

> Datum: 11.03.2012 21:04
> Předmět: KOINCIDENCE
>
Víceméně tentýž den, co jste mi podávala, paní Zapletalová, vůbec první zprávu o Františkovi Bílkovi, kterého jsem předtím naprosto neznal, tak 6. března v čase 00:33:36 umístil na Net olomoucký antikvář pan Teichmann nabídku prodeje obrazu tohoto naivistického malíře: za částku 13 500 Kč, uvádím, aby bylo zřejmé, v jakém zhruba definičním oboru se nacházíme.
http://www.antikpraha.cz/index.php?idAktualni=8&idInzerat=7795
Jde o olejomalbu malbu na plechu naivního motivu.
Obraz je ze signovaný "František Bílek" a datován 1995 v levém dolním rohu a ze zadní části je to napsno jeho rukou rovněž s místem "Olomouc" CZECH REPUBLIK.
Autor je katalogovaný a to ve "Slovníku Československých výtvarných umělců"
Součástí obrazu je i obrazový rám.
Bližší popis viz fotodokumentace.
Rozměry budou doplněny dodatečně.
Po citátu z Internetu doplním, že sám bych obraz nazval jako LEDA S LABUTÍ, tedy zase jinou shodou jakýchsi jiných shod se tu již podruhé setkáváme s podobnými atributy, tedy protagonistou v postavě ptáka. Přičemž nejsem schopen určit jak typickým nebo inspiračně zásadním pro celou Bílkovu autorskou ikonografii.
Fotografie, která zmíněnou nabídku doprovází, je maličká, miniaturní málem k nerozlišitelnosti, proto jsem se ji rozhodl zvětšit iluzí, z čehož by jistě zrovna pan Bílek měl radost.
Vytvořil jsem tedy tak zvaný holužn, na který je se třeba jistou chvíli soustředěně dívat, až oči samy přeostří obraz ze stavu plochy do zřetelnější hmotitosti zdánlivé prostorovosti.
Hezký den!
Dveře se sice na tento pokyn neotevřou, a on nevkročí...> Datum: 11.03.2012 18:46
> Předmět: Re: Dobrý den, tedy večer, pane Konečný, dovoluji si dotaz,
>
Vážený pane Lojkásku,
s panem Bílkem jsem se vskutku setkal. Ve své sbírce mám jeden obraz z počátků jeho tvorby, když ještě maloval zcela realisticky. Jedná se o obraz Žně na Hané, který můžete vidět na fotce v příloze mailu, která je z roku 2007 a je na ní vidět pan Bílek, který nese svůj obraz k prodeji do starožitnictví pana Rampoucha. Ten je i autorem snímku. Pana Bílka jsem kdysi navštívil i v jeho bytě pod Dómem, ale fotodokumentaci ani písemné záznamy nemám. Vím, že tam tenkráte (asi kolem roku 2003) hojně fotografoval pan Jindřich Štreit se svým žákem.
Tvorba pana Bílka pokud vím po jeho smrti skončila v Muzeu umění v Olomouci, kde o ni pečovala paní dr. Simona Jemelková. Mne bohužel jeho práce nějak zvláště nezaujala, takže více nevím. Zkuste se obrátit na paní PhDr. Simonu Jemelkovou z olomouckého Muzea umění nebo fotografa pana Štreita.
Více Vám bohužel nemohu pomoci.
Hodně úspěchů v pátrání přeje a zdraví
Pavel Konečný


> Od: "Jiří Teichmann - Antica"
> Datum: 11.03.2012 20:30
> Předmět: RE: Dobrý den, vážený pane Teichmanne, možná vás oslovuji kvůli tématu,
>
Dobrý večer pane,
s panem Bílkem jsem byl více než soused.
Byl jsem u něj v jeho posledních dnech, kdy mne povolal k několika návštěvám, protože se známe asi skoro celých třicet roků jako sousedé, ale pak i trošku více blíže.
Nakonec to dopadlo tak, že jsem s PhDr.Jemelkovou Simonou udělal pro něj nakonec pohřeb, jinak by to skončil bez obřadu se spopolněním.
Dědicem se nakonec stal stát a většinu podkladů má "Muzeum umění" jako správce jeho dědictví z hlediska jeho osobnosti.
Vše se momentálně zpracovává a chystá se v "Muzeu uěmní" jeho budoucí výstava až bude vše zpracované.
Rovněž jsem předal všechny podklady do "Muzea umění", kde to podle mého názoru je na tom nejsprávnějším místě.
Do ukončení celého dědictví a následného dořešení některých s tímto souvisejícím procesem se zatím nehodlám s nikým a další věci dělit.
Pokud můžete a zajímá Vás to, tak to můžete zpracovávat a sledujte dění ohledně jeho osoby a s následnou výstavou a pak se tam můžeme při výstavě a nebo již po ní setkat.
S pozdravem a úctou
Jiří Teichmann
P.S.foto k obrázku máme v prodeji a je to pod linkou:
http://www.antica.cz/teichmann/nabidka_detail.php?id=01411
Bude jich možná více a to je záleitost toho nedokončeného dědictví.
Po výstavě bude o obrázky zřejmě velký zájem a cena půjde podstatně nahoru!


> Datum: 12.03.2012 09:03
> Předmět: RE: Dobrý den paní doktorko Jemelková, prosím vás:
>
Vážený pane,
Těší mě váš tak náhle vzbuzený zájem o osobnost Františka Bílka.
Jeho pozůstalost se však teprve začíná zpracovávat, není ještě ukončeno dědické řízení, a proto Vám bohužel nemohu poskytnout informace.
S pozdravem
PhDr. Simona Jemelková


> Datum: 12.03.2012 11:50
> Předmět: Re: VYHNÁNÍ Z RÁJE
>
Myšlenky nad "Vyhnáním z ráje" se Vám pěkně rozběhly - mnoha směry :-)) Pitva důkladná !
Starozákonný "Nezpodobnitelný" měl a má už tolik podob a tváří, že kdyby to bral vážně jde mu hlava kolem a má z nás trvale špatné spaní...
Pan Bílek měl podobně košaté myšlení nejen v námětech obrazů , ale i v kompozici fotografií a nakonec i v té hudbě - škoda, že jste se nepotkali...
Zdraví VZ 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama