Předmět: Re: Zase něco. Ze života: počtvrté

16. března 2012 v 10:08> Datum: 14.03.2012 15:48
> Předmět: Re: Více v příloze:
>
Máte vy to ale štěstí pane Lojkásek,potkala jsem před hodinou vynikajícího fotografa Vladislava Galgonka ,který ho hodně fotil a velmi dobře ho znal. Je ochoten se do té akce zainteresovat.Tady je jeho email:Vladislav.galgonek@email.cz Jiak já si to promyslím jak se na tu chvilku sejdeme.napíšu.Eva Chyťová


MŮJ DUCH ZAŽEHNÁVÁ APOKALYPSU
CELÉHO SVĚTA TŘETÍHO TISÍCILETÍ …


> Datum: 15.03.2012 17:04
> Předmět: Re: Vlodku Galgonku, zdravím, chodili jsme spolu na Žukově do mateřské školy.
>
Nazdar Bohouši, starý kamaráde z mateřské školy v Žukově- je to už opravdu mnoho let co jsme
se neviděli, Tvůj mail mě velice překvapil a rád bych Ti v mezích mých možností vyhověl . Jsem od ledna letošního roku v důchodu , ale mám v současné době hodně starostí a problémů v osobním životě-teď momentálně tady v Olomouci řeším stěhování do jiného bytu apod. , takže mám všechny své věci v krabicích a v různém provizoriu - ještě to potrvá asi 14 dní - pak bych se podíval i na Bílka .
Františka Bílka jsem znal dobře osobně více než 20 let, sledoval jsem jeho vývoj - byl to člověk velmi zvláštní a svérázný.
Ikdyž neměl umělecké vzdělání, byl bezesporu obdařen mimořádným talentem, který ovšem nedokázal nikdy pořádně zuročit . Sám jsem mu pomáhal v publicitě jeho tvorby pokud to bylo možné avšak později už ujížděl do svého vlastního světa, který se dal těžko pochopit . Teď je mi líto, že mi zůstaly jen fotografické portréty, které jsem pořizoval při svých reportážích o něm - z jeho díla se prakticky nedalo nic získat, protože zásadně nic neprodával, přestože celý život žil nesmírně skromně, přitom kdyby prodával své obrazy, které dělal tak před dvaceti lety, mohl být milionářem . Je fakt, že jeho dílo kladně hodnotí ředitel Muzea moderního umění v Olomouci profesor Pavel Zatloukal, ale to byly jeho dřívější obrazy, kde se ukázal především jako mimořádně vynikající kopista . Později Bílek od této tvorby ustoupil a začal silně experimentovat-začal využívat i fotografie - udělal řadu zajímavých věcí, ale stále více do svých děl stylizoval svou osobu , většinou v nahé podobě. Většinou to byly symboly,kterými reagoval na některé společenské jevy nebo události . Ke konci života pak začal komponovat i hudbu- bylo vidět, že má i v tomto oboru talent , ale nebyl schopen to nějak využít a většinou své hudební výtvory předváděl v ulicích centra Olomouce, kde si přilepšoval jako žebrák . Bylo mi ho líto, ale nedalo se ho nijak usměrnit , měl svůj svět a nikomu se nepodařilo ho přimět k nějaké změně . Ani nevím jak zemřel, jestli ho zklátila nějaká choroba, o tom jsem se nikdy nebavili . K sobě si nikoho nepřipouštěl - žil naprosto sám- vypadal vždy velmi zchátrale , přitom mu bylo jen něco málo přes 70 , když zemřel.


Vytvářel si svou image , chodil naprosto neupravený, i v létě oblečený v teplém kabátě a kolem krku měl vždy omotaný hadr( ikdyž mnoho lidí mu nabízelo kvalitnější úbor) . Chodil tak na různé významné vernisáže, hovořil s autory a veřejnost ho postupně brala jako zvláštního podivína - byl jednoznačně nepřehlednutelný.
Určitě je záslužné se jeho osobností i dílem zabývat , tak Ti přeji v tom hodně zdaru- pokud budu moci , pomůžu alespoň těmi fotkami . Co se týče kontaktů na některé lidí , o které máš zájem , zašlu Ti je v příštím mailu, až to trochu uspořádám .Se všemi, které uvádíš se znám, takže to nebude problém . Předpokládám, že máš na mysli kunshistoričku Simonu Jemelkovou z olomouckého Muzea moderního umění , tu také dobře znám - je manželkou fotografa Tomáše Jemelky, kterému jsem loni v Galerii Patro uváděl výstavu k jeho šedesátinám .Z antikvářů a galeristů je znalcem a sběratelem jeho díla také galerista Jiří Skácelík . O dalších Tě poinformuji příště.
Zdraví Láďa G.


> Datum: 14.03.2012 07:21
> Předmět: RE: Dobrý den milá paní Kachyňová, prosím vás:
>
Zdravím Vás ,
A doufám, že Vám udělám radost tím málem , které Vám mohu ze své pozice sociální pracovnice poskytnout o panu Bílkovi.Je pravdou to , co píšete , že pro mnoho lidí byl podivínem , ale já jsem se naučila po dobu své dlouholeté praxe lidi nesoudit a neposuzovat dle zevnějšku.A tak , když odmyslíme tuto stránku věci domnívám se , že jeho způsob žití odpovídal jeho tvorbě, která byla z mého laického pohledu překrásná .Pravdou je, že ne každému svá díla rád ukazoval a co se týká jejich prodeje , tak vždy jmenoval pouze jednoho přítele ke kterému měl v této oblasti výtvarného umění důvěru.Se mnou hovořil o společném známém a to již zesnulém panu Slavojovi Kovaříkovi, taktéž v určité době opomíjeném malíři.Bohužel pan Bílek zemřel dřív než jsme se stihli více poznat za mého působení na Přichystalové ulici. Přeji Vám hezké dny a úspěch v dokončení vzpomínky na p.Bílka.

> Datum: 14.03.2012 12:49
> Předmět: RE: Milá paní Kachyňová, děkuji vděčně za první(???) zprávu.
>
Dnes jsem se pokusila kontaktovat bývalou pracovnici našich služeb , která p.Bílka znala.Pokud se ozve předám jí kontakt na Vás.

> Datum: 15.03.2012 13:07
> Předmět:
>
Zdravím Vás ,
Poslední informace , které jsem Vám slíbila jsem zjistila od bývalé spolupracovnice a ta uvedla, že se s p.Bílkem setkala těsně před jeho smrtí v době , kdy už nevycházel z bytu a neměl zájem komunikovat se svým okolím.Takže neměla možnost p.Bílka více poznat.Více pro Vás už nemohu udělat a proto se s Vámi loučím a přeji hodně úspěchů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | 22. června 2012 v 21:14 | Reagovat

Som rada, že som sem vstúpila. Už sa tu motám druhý deň. A zastávka u Bílka je úžasná. A tá jeho fotografia, autoportrét - Vanitas, tá má v sebe nekonečnú silu. Bílek, osobnosť, o ktorej, nebyť Vás, by som vôbec netušila (máte rád čiarky vo vetách, však?).

2 Viera Fialová Viera Fialová | E-mail | 4. prosince 2017 v 3:01 | Reagovat

Znala jsem p.Františka Bílka osobně byla jsem u něho i v bytě, a vlastním doma dva jeho obrazy jeho parte jsem viděla vyvěšené v kapličce na ulici 1.Máje hodně jsme si spolu povídali protože jsme ,měli narozeniny ve stejný den

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama