Předmět: Re: Zase něco. Ze života:

8. března 2012 v 18:43> Datum: 08.03.2012 15:01
> Předmět: Re: Zase něco. Ze života:
>
Pěkné popzdravení,
na přelomu měsíce vždy měníme starou výstavu za novou. Minule byli lehce erotické fotky od Terezy z Davle a nyní máme koláže na podobné téma od Jana Demerci.
Rozkmitaná nit před čočkou opravdu může působit jako oblečená říza (nabízí se anděl, může však být i mnich, jeptiška, ale i soudce v taláru a nebo Královna noci ...).
Pan Bílek byl byl zvláštní bytostí, byl i figurkou pro místní tisk, ale jeho filosofické úvahy byly velmi hluboké, trefné a nadčasové. Pohrával si s focením, hudbou, malováním, zpěvem (měl velmi silný hlas a absolutní sluch). Celý život pečoval o nemocnou maminku, proto chodil do práce (TOS) jen na poloviční úvazek. Tomu potom odpovídal důchod 3.000,- na měsíc... Za to ještě kupoval především mlíko pro své kočky ... Byl hodně nemocný, i v létě chodil s hlavou zabalenou do hader na mytí podlahy... Občas jsem mu dávala rajčata, jablka - co zrovna zahrádka nabízela a nebo i čokoládu a sušenky.
Nesvedla bych o něm nic napsat - nemám literární střevo - jen sběratelské. Posílám proto pár mobilových ofocenin ze svého archivu.
Ať se hrátky a experimenty dále daří!
VZ.


> Datum: 09.03.2012 07:12
> Předmět: Re: Dobrý den, pane řediteli Urbášku, ano, tak vás s jarem
>
Vážený pana kolego,
v našem archivu o Bíklovi nemáme zhola nic, protože se orientujeme výhradně na olomouckou univerzitu. Já mám dojem, že se Bílkem zabýval někdo z olomouckého Muzea umění. I pokud by tento dojem byl mylný, tak je to organizace, která Vám může dát informace, o kterých mi píšete.
Srdečně zdraví
Pavel Urbášek

> Datum: 09.03.2012 10:15
> Předmět: Re: Dobrý den v Olomouci, pane doktore Vodo, prosím vás,
>
Pana Bílka jsem znal. Ale nic bližšího o něm nevím. Ani kde bydlel, ani nikoho, kdo ho blížeji znal neznám. Pamatuju si pouze klepy a ty bych nerad šířil.
Takže nemohu sloužit
Voda


> Datum: 09.03.2012 10:37
> Předmět: Re: Milá paní Zapletalová, tak jsem si to prohlídnul pořádněji:
>
Je hezké, že Vás pan Bílek takhle nadálku zaujal. A věřím, že je to i Váš šálek kávy :-))
Nevím, že by někdo systematicky zpracoval jeho osud. Spíše ne, spíše se mu jen všichni posmívali ... ale určitě by si to zasloužil....
Kde skončila jeho pozůstalost - měl-li jakou - netuším , o nějaké širší rodině nikdy nemluvil. Zemřel v domově s pečovatelskou službou. Kam se poděly jeho případné obrazy taky netuším (nedivila bych se, kdyby na smeťáku - takový vztah k němu měli i obyvatelé domu, kde s kočkama žil - moje známá tam v té době dělala správcovou.
Znám ho jen z místa galeristky (od r.2003). Asi 2 roky byl členem Unie výtvarných umělců Olomoucka - odtud strohá zmínka v kolektivním katalogu (z r.2004 přikládám ještě jednu fotografii) - nar. 4.10.1940, autodidakt, obor malba a fotografie, bytem Komenského 12, Olomouc . Myslím, že se v tomto období účastnil asi dvou výstav za toto seskupení. Vzápětí vystoupil, neboť neměl na roční zápisné....
Znovu byl přijat do spolku cca v r. 2007 (to už mu pro nemoc zápisné odpustili), v r. 2008 se přestěhoval do pečovatelského domu Přichystalova 66 - Olomouc-Hodolany ,kde zemřel (snad) 5.10.2010- téměř kultovní datum - přesných 70. Parte jsem nikde nezachytila.
Mám jen o něm pár novinových článků a osobních vzpomínek....
Navnadila jsem?
Hezký víkend přeje
Zapletalová

> Datum: 09.03.2012 11:40
> Předmět: Re: Milá paní Zapletalová, ještě jsem tady kvůli tomu
>
Který obraz máte na mysli? Portrét či Cestu ke svobodě?
Veškeré materiály o p.Bílkovi mám jen v práci (když přijedete, ukážu). Různé články a snímky mi kdysi průběžně nosil p.Bílek osobně a ofotila jsem si je.
- 4.8.1994 - Hanácké noviny - foto a krátký text značka -bk-,
- 20.5.1995 - Moravský den - foto a krátký text Petr Lichovník,
- 11.7.1996 - Hanácké noviny - foto a delší text značka -bk,luc-
- 2.7.1999 - Olomoucký PULS - foto a krátký text značka -dp-
- 6.7.1999 - Olomoucký PULS - foto a krátký text značka -las-
- 12.7.1999 - Blesk - foto a krátký text Pavel Ryšlink
- 23.8.1999 - MF Dnes - foto a delší text Václav Burian ,autor je spolupracovníkem redakce
- 21.12.2000 - Středomoravský deník - foto a krátký text značka (dor)
22.12.2000 - Den - foto a krátký text značka Repro DEN
12.9.2005 - Večerník - foto a delší text značka -vb-
9.7.2007 - Olomoucký Večerník - celá dvoustrana, foto a delší text značka Marek Pavliš
Netuším, zda tituly novin a jejich redaktoři ještě existují a případně kde ....
To už je detektivka spíš pro Vás :-))
Zdraví
VZ


> Datum: 09.03.2012 13:41
> Předmět: Re: http://edamaznakcempirek.blog.cz/1203/predmet-re-zase-neco-ze-zivota
>
Váš blog jsem shlédla - najednou pan Bílek znovu vstoupil mezi nás....
Vaše hravě-abstraktní myšlení a projevy jsou zajímavě-burcující (to už estetickou kategoríí je :-)) ? ).
Ať Vás to vše neopouští.
VZ

> Datum: 09.03.2012 14:12
> Předmět: Re: http://edamaznakcempirek.blog.cz/1203/predmet-re-zase-neco-ze-zivota
>
Posílám nekvalitní detily - obraz fyzicky nemáme - to je jen ofocenina na papíře ve formátu A5.
Blog budu sledovat
VZ

> Datum: 09.03.2012 14:29
> Předmět: Re:
>
Milá paní Zapletalová, díky, minimálně 1 je skvělý, k večeru ho vyzkouším, blog rozšířím, Nikolaj, můj sluha, mi v báni koupel připraví... Trojku zapřáhne... Vyrazíme na návštěvu k Nikinu.
Tak nějak by to psal Ivan Wernisch, přibližně stejně starý jako pan Bílek, a ten by to zase uměl namalovat... Některé světy jsou prostě báječné...

> Datum: 09.03.2012 14:34
> Předmět: Re: Re:
>
:-)) ti dva pánové by se spolu určitě nenudili .... svobodní a tolik vzdáleni materiálnímu pachtění ...

> Datum: 09.03.2012 15:43
> Předmět: Re: Olomoucký Večerník: Hledám mailový
>
Dobrý den,
pan Marek Pavliš u nás již 3 roky nepracuje. Bohužel kontakt na něho nemáme.
Hezký den
Marcela Fialová
Olomoucký Večerník
redakce

> Datum: 09.03.2012 17:46
> Předmět: Haiku.
>
[09.03.2012, 17:43]
František Bílek:
olomoucký podivín,
malíř. … A snílek.


> Datum: 10.03.2012 07:30
> Předmět: VYHNÁNÍ Z RÁJE
>
Ten anděl je černý, neboť je Andělem smrti, vždyť oni dva byli před chvilkou kvůli spáchání hříchu věčného zbaveni téže nekonečnosti, tedy života věčného, jak se v Bibli lze dočíst na málem samém jejím začátku - a o kus dál na navazujících stránkách oči naleznou i poučení o trestu zlořečenosti všech až do třetího pokolení jejich rodu, pokud se rozhodnou zpodobovat nejvyššího, tedy jediného, Boha našeho, vyrábět tělo Jeho podoby, ať již z kovového zlata nebo jílovité hlíny, obrazy tuší, oleji nebo světlem nevyjímaje.
Pojedli z jablka zakázaného vědění, stali se rázem smrtelnými, anděl Smrti je vyhání z Ráje, čímsi co mi na první pohled připomínalo košťatko, tedy koště, metlu, která je odedávna atributem ďáblovým, jemuž Ráji bylo býti zapovězeno, přesto svého v divadelní masce Hada dosáhnul.
Při následné úvaze jsem pomýšlel i na možnost suché větve v záchvatu andělském vzteku po rozkazu vůle boží odlomené z toho, co v dané chvíli bylo rozhněvané ruce nejbližšího, tedy z onoho Stromu života uprostřed Ráje, z něhož ti dva plodu trestuhodně pojedli, a mrtvým živé až do pozdějšího stavu i jejich mrtvosti setrvale trestati.
Nakonec, při dostatečném zvětšení této dílčí buňky původní plochy obrazu, jsem musel uznat, že občasné shluky černých pixelů v modři nad andělovou pravicí zřejmě původně tvořily ono cosi, co nazývává se jílec, a příslušívá šavli nebo meči, takže se zde jedná o siluetu meče ohnivého, jak podle příslušného přikázání Bible má být.
A na tuhle starozákonní exekuci, zkontrolovat si, zdali probíhá v intencích jako rozkazu, se přišel podívat i sám Bůh, jenž slovy v Knize knih bývává zpodobováván jako ohnivý keř a nebo oblak, například, ale jehož pravá podoba je zapovězena, tresty platnými na nejméně století dopředu, Bůh se dostavil, jenomže tělem být viděn nesmí a nemůže...
Malíř se proto vydal do oblasti jiné mytologii, jiných mytologických pravidel, méně trestných, a nebo vůbec ne, vzpomenul si na příběh nejvyššího boha Dia, vládce hromovládného, a nechal ho sem na vyhlídku přikolébat v podobě všem vzdělanějším z příběhu známé aférky s jistou Ledou, tedy v podobě boží labutí.
Hřích nespáchal, Boha oslavil, sám se před koštem ďáblovým ve svědomí uchránil, přikázání nepřestoupil, požadavky syžetu té odedávná známé story však bezezbytku naplnil.
Moji mysl smyslem pro legraci potěšil. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dubious cat Dubious cat | Web | 10. března 2012 v 11:25 | Reagovat

Tohle vypadá opravdu zajímavě, a to jak formou, kterou jste to sem uveřejnil, tak jejím obsahem. Jak to že  jsem o něm nikdy neslyšela ?

2 Vendy Vendy | Web | 10. března 2012 v 14:15 | Reagovat

Metla to určitě není, i když se mluví o metle Boží - a trochu jako metla vypadá. Tohle bude plamenný meč, nejspíše...
Pěkný obrázek. Jen nevím, co symbolizuje ta husa. Jídlo a materialismus?
P.S. Místo niti jsem zkoušela přízi. Bílou. Ale nevylezlo mi z toho víc než jakási světlá šmouha...
K focení jako takovému - fotím, co se mi líbí, ale do článku fotky dávám jen občas. (Třeba fotka se slepicí v předposledním článku...)

3 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | 11. března 2012 v 10:15 | Reagovat

Datum: 10.03.2012 18:45
Předmět: nepovedené

K obrázku - jako labuť to skutečně nevypadalo, to drůbeží stvoření mělo opravdu husí zobák. Ale to neva, já na podobě zas tolik nebazíruju. Legendu o Lédě a labuti znám, ve spojení s vyhnáním z rájem mi to připadá prapodivné, ale myšlenkové pochody autora patří autorovi...
Vendy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama