NEJDE-LI TO S ŽIVÝMI MRTVÝMI

5. března 2012 v 7:14
NEJDE-LI TO S ŽIVÝMI MRTVÝMI, TAK TO SNAD PŮJDE S MRTVÝMI MRTVÝMINazvu svůj nápad sloganem TICHÝ DECH a míním jím zcela čerstvou myšlenku nějak zachytit posmrtnou přítomnost toho pana fotografa Tichého na kyjovském hřbitově, dokonce jen v průběhu té necelé minuty záznamu vzpomínkové desky tam.

Zemřel loni 12. dubna okolo poledne, na výroční den s magickým údajem 12. 04. 12 ve 12:04 budu tam postávat před mramorovou deskou s urnou v kolumbáriu kyjovského hřbitova.

Nastane, nebo to bude náhodná jenom fikce, pokud zavěsím v patřičné vzdálenosti od objektivu nit, a ona se mi bude komíhat ve větru? Že bude spuštěna od neviděného konce tyče, kterou držím v rukou mimo záběr (MO) kamery? A co například siderické kyvadlo obdobně zakončené jindy nahoře obdobné nitě mezi konečky bříšek palce a ukazováčku? Stejně tak může být ovlivňováno mnou, a přesto se předpokládá moje neutralita, absence jakékoli mé snahy do průběhu zlovolně nebo nápomocně zasahovat.

Samozřejmě, čím delší bude tyč, tím intentizivnější budou na jejím konečku záchvěvy mnou způsobované, výraznější amplitudy sinusoidy, zprostředkovaná indikace přítomnosti případného ducha je tak ihned s počátkem nápadu neprůkazná - navíc jakási tyč v poledne na hřbitově, tenhleten detail by v případě cizího člověka žádný místní nepřehlédnul, a měl by můj postup za hanobení památky před rokem zemřelého, i když třeba i jemu předtím dlouhá léta dotyčný jen smrdíval.

Budu tedy muset vymyslet jiný postup: míň okázalý a méně nápadný, třebaže pro případné stvrzení přítomnosti ducha zůstane i on (s ohledem na místní vítr) stejně nedůvěryhodně vachrlatý - ale co kdybych nit úplně odloučil od vlivu jakékoli části mého těla: třeba že bych ji upevnil žvýkačkou nebo po Tichého způsobu plastelínou kdesi nahoře na těle kamery, přehodil natěsno před objektiv s celou kamerou zafixovaný na stativu zcela bez jakéhokoli mého vlivu...

Stál bych opodál, dokonce bych si celou situaci pro důkaz mého nezasahování do průběhu mohl paralelně vyfotit.

Podle kteréhosi amerického výzkumu váží okolnosti posledního vydechnutí, kterým podle tradice uniká duše z těla, průměrně 28 gramů. 28 g. Kolik váží 1 svislý metr bílé šicí niti průměrné?


Pan Tichý (pro mne) navrátil zase jinak fotografii na sám její niépceovský začátek, jako akt holého záznamu - obdobně s pouhým záznamem světa pracovaly tenkrát první filmy bratří Lumiérů, bývávaly dlouhé onu necelou zmíněnou minutu, přesně podle hrubé délky 17 metrů celuloidového materiálu navinutého na cívce.
Na špulce, přesněji na špuli, řekli by v Kyjově.
I na korpusu, čili těle, fotoaparátu vyrobeného si panem Tichým nalezneme nějakou tu prázdnou špulku od nití.

Za dětství jsme si vyráběli telefony: dlouhý provázek natažený od jednoho víka krabičky od globínu (krému na boty) k víčku druhému. Zbývá ve mně dodnes přesvědčení, že tohleto primitivní zařízení přenášelo na vzdálenost mezi námi naše hlasy.
Třeba se mi totéž povede za pár týdnů v Kyjově, prostřednictvím volně svisle visící niti.

Obsahuje můj záměr i to, čemu se říkává dramatické?

V tomto smyslu, ve smyslu jakési možná připravené výzvy, upozorňuji na obrázek druhý, pokud jste přehlédli - na onen provázek padající a visící dolů z těla Tichého primitivního fotoaparátu.
Na tuhle nabídku, popřípadě přímo výzvu, na jakýsi ten konektor, zástrčku ke spojení, nachystánu možná pod obrazem, jsem se svou krámskou nití z tělesa kamery obdobně plandající dolů rozhodl přistoupit.
Vždyť dotyčná nabídka už teď v detailu vypadá jako kapka nějaké kanoucí ektoplasmy, tak proč ne...


TEN BANÁNOVITĚ PROHNUTÝ ŠEDÝ SVISLÝ KÁBL JE PŮVODNĚ BÍLÁ NIT

Visící svisle dolů natěsno před objektivem mého nikona, five, four, three, two, one, zkouška, celý ten předešlý nápad bude si třeba velmi nutně ověřit, aby za měsíc kamera zapikovaná v pravé poledne na stativu v prostoru kolumbária kyjovského hřbitova opravdu synchroně snímala a vzájemně je rozlišovala: bílou nit (tedy bílé nic visící) svisle před objektivem a pozadí náhrobní desky s iniciálami ve stejnou chvíli loni zemřelého fotografa Tichého.
Od tohoto upozornění každý zdejší, který ještě není mrtvá/mrtvý, může zkoušet podmínky této synchronicity, dávat rady, popisovat kameramanské zkušenosti a se záznamem bílé niti ověřené vlastní fígle: ZDE.


První záběr světelné bytosti ukryté uvnitř svisle visící bílé nitě.

KAMEROVÝ ZÁZNAM BÍLÉ NITI

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. března 2012 v 20:52 | Reagovat

Skutečně vypadá jako kapka roztaveného kovu. Pozoruhodný pokus, netypický nápad.
Pochopila jsem, že pokus se bude konat - jsem zvědava na výsledek.
I když, říká se - nedráždi chřestejše bosou nohou!
O světě duchů by se dalo říct totéž...
(I fotky vypadají dost strašidelně, řekla bych).

2 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 6. března 2012 v 8:53 | Reagovat

Od: svetovejevy@seznam.cz
Komu: <eda.maznak.cempirek@centrum.cz>
Datum: 05.03.2012 18:44
Předmět: Re: Dám vám tip:

Dobrý den, děkuji za tip. Bude-li i nějaká fotka hřbitova, zveřejním tento článek.
Díky,
Samek
www.svetovejevy.cz

28 Vendy Vendy | Web | Včera v 20:59 | Reagovat
P.S. připevnění nitě žvýkačkou je dobrý nápad. Taky by se dalo použít nějaké lepidlo, ale žvýkačka je praktičtější.

3 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | 6. března 2012 v 9:08 | Reagovat

Milá Vendy, třebas jsi iniciativní myslivá holka.
Pokud, sežeň si niť, foťák a žvýkačku, a začni ten můj nápad sama zkoušet. Třeba na fotkách obyčejných baráků, jak se na ně přes tu nit ostří. Třeba nit nahradíš barevnou bavlnkou na vyšívání. Jsem zvědav na takové tvoje fotky. Nebuď mrtvá/mrtva za živa.

4 Vendy Vendy | Web | 6. března 2012 v 20:21 | Reagovat

[3]: Zdraví tě mrtvá zaživa.
Nápad s nití, s vlnou nebo bavlnou můžu zkusit. Ale asi toho moc nebude vidět, protože nemám a) stativ (tudíž mi budou vibrovat ruce a pokus nebude dokonalý) a pak nemám asi ten správný objektiv, mám obyčejný digitál bez nějakých zoomových a makro vychytávek...
Takže mám obavy, že nit nebo bavlnka bude rozmlžené cosi...
Ale zkusit to můžu!
Žvýkačky už mám koupené. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama