POMSTA BUDE PRACNÁ

10. ledna 2012 v 21:17


"Ten text je samozrejme velmi kultivovany, promysleny, pouceny, a jsou v nem bajecna mista, je to hrave, zabavne. Ale nemyslim si, ze by forma knihy sedela tomu textu nejvic; pusobi to na me cele spis divadelne. Pokud by to clovek mel brat jako prozu, cosi tomu naopak chybi, vetsi kazen, vnitrni opodstatneni - to neberte jako kritiku, snazim se jen priblizit, proc si to jako knihu neumim prilis predstavit. - Ale zaroven se domnivam, ze neco byste s tim textem provest mohl, neco do sebe urcite ma."
Posouzení ohleduplné a příznivé laskavé, přesto poprava jednoho snu - tu filmovou povídku hraného filmu, takové romantické komedie pro Meg Ryan, jsem psal od loňského 19. února. S průběžným vědomím, že se přece ve zdejších krajích nic takového natočit nedá, a to nejenom kvůli astronomicky nutné výši honoráře pro hvězdu.
63, nebo kolik, stránek děje, dialogy, některé nápady, jak byly filmařsky neobvyklé, jsem ani radši podrobněji nerozepisoval, ostatně filmová povídka (jako dramaturgická pravidla i žánr) cosi takového nezapovídá. Jenomže tohle tajení a tajnůstkářství od jisté chvíle převzalo (spolu s důvodem mé pýchy) nad mým původním záměrem moc, a začalo při mých korekturách někdy od konce listopadu vytáčet text z cesty k míněnému literárnímu scénáři kamsi jinam, k beletrii.
Takže jsem se vábení velmi ochotně poddal a několikrát přečtený rukopis 1. ledna odeslal do nakladatelství. Večer desátého dne už vím, jak na tom bídně jsem. Nenadávám, nevyčítám, nežehrám, jenom mi je tak nějak odevzdaně smutno, kdo zažil rozloučení, tomu líčit nemusím.
Prohrou na sebevědomí schlíplý, vleže s noťasem na břichu však kuji pikle, promýšleje odplatu se chystám na pomstu, jak jsem si ji už se smutkem v mysli naplánoval: od zítřka, a hned od rána!!!, začnu číst a opravovat ten příběh znovu, snad mi při tom zejména dojde, co znamená ono redaktorovo "vnitrni opodstatneni", jestli moje, autorské, nebo příběhu; a pokud má platonická náklonnost k Meg Ryan mu napoprvé zatím byla málo, budu se muset do holky Meg snad zamilovat, inu, ony ty pomsty (když si je jeden obzvláště dobře naplánuje) mívají všeliká zákulisí a úskalí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama